Sednout za volant do pohodlného sedadla, užívat si výhledu z výšky a díky němu širokému přehledu o všech situacích. Ovládat auto jen o něco málo jinak než osobák na který jste zvyklý a komunikovat s rodinou, která je rozsazena v dalších prostorách obytného auta. Vyrazit na cesty a užívat si svobody. Kam dojedu, tam dojedu. Upoutá-li mě něco cestou, tak tam odbočím a neřeším čas.
Ano, takhle si představuje dovolenou každý, kdo sní o jízdě obytným vozem. Ten si můžete koupit, ale pokud pro něj nemáte časté využití, rozumnější bude, si jej prostě půjčit. V tom není problém. Půjčoven obytných vozů i obytných přívěsů je v naší zemi docela dost.
Jak tedy postupovat? Nejdříve si zamyslete, jaký obytný vůz vůbec chcete. Chcete karavan na komfortní dovolenou, se kterým v podstatě dojedete na jedno nebo dvě místa a na nich strávíte celých 14 dní? Nebo chcete strávit dovolenou putovní, v přiměřeném pohodlí ale s tím, že každý druhý, třetí den popojedete do jiné lokality?
Je v tom rozdíl. Pro první variantu si pronajměte větší vůz, který nabízí větší uživatelský komfort. Trochu hůře se řídí, ale tento nedostatek hravě vyváží pohodlí, na vašem vybraném místě. Velký karavan poskytuje daleko větší pohodlí pro posádku vozu při samotné jízdě.
Pokud chcete trávit dovolenou turistickým způsobem, přikloňte se ke kratším vozům. Lépe se ovládají, což oceníte především v horských oblastech, kde vedou silnice v divokých serpentinách do značných nadmořských výšek. Menší karavany jsou lehčí při téměř totožné motorizaci. Jsou tedy živější a dá se říci i jaksi mrštnější.
Když si vyberete vůz a jedete si jej už vyzvednout, nezapomeňte na pořádnou prohlídku. Půjčovna by vám ji měla i ve vlastním zájmu umožnit. Zjistíte-li nějaké poškození, uveďte jej do obou kopií půjčovní smlouvy a pro jistotu si poškození zdokumentujte fotografií.