Základním krokem k úspěchu, je uvědomit si jaké má rodina skutečné příjmy. Pokud jste oba zaměstnanci a pobíráte nějakou konstantní sumu, není až tak těžké obě částky sečíst a máte výsledek. Trochu jiné je to u osob samostatně výdělečně činných, u nich se jednotlivé měsíční příjmy mohou docela výrazně lišit. Přesto určitě existuje nějaká průměrná částka, kterou můžete do svého výpočtu zahrnout.
Soupis všech pravidelných měsíčních výdajů
Poté, co si uděláte jasno v tom, jaké jsou vaše příjmy, je na čase pustit se do soupisu výdajů. Tento krok bude náročnější a také bohužel obsáhlejší. Začněte výdaji, které se pravidelně opakují každý měsíc. Mezi tyto výdaje bude určitě patřit: nájemné či splátka hypotéky, energie, poplatek za školku či školní obědy, mobilní tarify všech členů rodiny, spoření, atd. Dále musíte počítat s určitým obnosem, který utratíte za nákupy potravin, drogerie, oblečení, školních pomůcek či dárků pro rodinu. Poté co sečtete všechny tyto pravidelné položky, měla by Vám zbýt nějaká suma, kterou můžete zaprvé využít k uhrazení neočekávaných výdajů (koupě nového fénu či návštěva divadla) a zadruhé se můžete pokusit z ní něco ušetřit (například na letní rodinnou dovolenou).
Jeden měsíc zapisujte veškeré výdaje
Pokud se Vám i nadále nebude dařit udržet rodinný rozpočet vyrovnaný, zkuste si jeden měsíc poctivě zapisovat opravdu veškeré výdaje rodiny, a to i zdánlivě banální. Během měsíce se totiž výdaje i do pouhých dvaceti korun nasčítají a ve výsledku mohou překročit i tisícikorunu. Navíc pokud budete mít na konci měsíce soupis výdajů před očima, snáze se Vám podaří objevit položky, na kterých by se eventuálně dalo ušetřit.
Systém podle našich babiček
Možná si vzpomínáte, že Vaše babička poté co dostala dědečkovu výplatu, rozdělila finance do jednotlivých obálek, aby měla o penězích přehled a věděla, kolik peněz může utratit třeba za jídlo. Právě potraviny jsou výdajem, na kterém se dá docela dobře ušetřit. Vyžaduje to však trochu kuchařského umu a přemýšlení. Domácí strava je rozhodně levnější než stravování po restauracích. A pokud se podíváte do statistik, zjistíte, že Češi jsou experti na plýtvání potravin. Každý rok putují do popelnic doslova tuny prošlých potravin. Pokud si začnete vaření a nákupy dopředu plánovat, zjistíte, že jste náklady výrazně snížily, aniž byste museli ustoupit z kvality surovin.